Kezdőlap
Hírfoszlányok PDF Nyomtatás E-mail
Hírek
Írta: Administrator   
2013. március 24.

Hírmorzsák a Kossuth-díj után

A továbbiakban található néhány hírfoszlány, utalás, riport és teljes terjedelmében közöljük a  losonci Puntigán József, Szvorák Katalin egykori osztálytársa exkluzív interjújának eredeti változatát, melynek rövidített variációja a pozsonyi Új Szó-ban jelent meg.

Utolsó frissítés ( 2013. március 24. )
Tovább...
 
Minden csoda három napig tart... PDF Nyomtatás E-mail
Hírek
Írta: Administrator   
2013. március 24.

Lassan csillapodik az árhullám és Szvorák Katalin szerencsésen túlélte a gratuláció-özönt, jöhet a pozitív hullámvölgy!

Sok százan telefonáltak, sms-eztek, üzentek a facebook-on keresztül, melyet három nap alatt több, mint 21.000 ember nézett meg. Volt, aki táviratozott, volt aki kézzel írott levelet küldött, verseket is írtak, de érkezett virágcsokor is.

Szvorák Katalin számos levelet megkönnyezett, így a következő anonimmá alakított feladó sorait is: „...Gratulálni szeretnék Kossuth-díjához! Szeretném, ha tudná, mennyire örülök kitüntetésének, és hogy munkásságának ily módon történő megbecsülése többet jelent nekem ünnepi pillanatnál. A díjak, elismerések azt mutatják, milyen egy közösség önképe, kvalitásérzéke. Érje majd bármi kritika is korunkat, az Ön teljesítményének fel- és elismerése mégis csak azt jelzi, jól állunk! Vagy másképp: sokkal, de sokkal jobban állunk, mint olykor (el)hisszük.
Kedves Katalin, engedje meg nekem, hogy ezen önző megfontolásból is osztozzam örömében. Büszke vagyok, hogy ismerhetem...”

Utolsó frissítés ( 2013. március 24. )
 
Kossuth-díj PDF Nyomtatás E-mail
Hírek
Írta: Administrator   
2013. március 16.

Szvorák Katalin: Értékmentés közben értékké nemesedünk
- első gondolatok a friss Kossuth-díj kapcsán -

A hír hallatán álmatlan éjszakák köszöntek rám és érzéseim megfogalmazása keserves próbálkozásokba torkollott, mert nem vagyok a szavak embere, csak az elénekelt szavaké, mely mögött ott van teljes lelkiségünk, magyarságunk.
A pár éve kapott alternatív Kossuth-díjat könnyebben fogadtam, mert életutam, a pályám, a mindenkori kisebbség, a vox humána megszólaltatójaként is alternatív volt.

Nekem a rivaldát, felhajtást elkerülőt, a csöndes alkotót a mostani Kossuth-díj valóban nagyon meglepte. Váratlan kedves ajándék a Sorstól, de a nem várt ajándék mindig jobban esik az embernek, viszont nehéz teher is egyben, mert felelősséggel jár: felelősséggel népem, nemzetem, szülőföldem iránt, amiből vétettem, ahonnan a dalolás örömét, megtartó erejét, érzékenységét kaptam, felvidékiként a mindenkori kisebbségekkel való szolidaritást, kiknek lelkülete népdalaikon keresztül felcsendül közép-európás lemez-sorozatomon eredeti nyelveken, de a hitet is, mely nélkül lelkem üresen visszhangozná dalainkat. Ezért is
dicsérhettem a Teremtőt hét történelmi egyház énekeivel.

A népemből vétettem, egy apró felvidéki falu volt gyermekkorom színtere és talán ezért olyan fontos számomra a vidék, a falu. Nem véletlen, hogy pályám során szájról-szájra terjedek és a vidéki kis közösségek szeretete ad erőt és bizakodást.
Ez a díj egyben a népdal létjogosultságának, fontosságának elismerése, sikere is. Boldogsággal tölt el az a tudat, hogy több százéves népi kultúránk, a népdal átörökítésének egyik fontos láncszeme lehetek, aki a tanításon keresztül is továbbélteti ezeréves kultúránkat.

Ez a díj ajándék- elismerés a határon túli magyarságnak, és a szűkebb pátriámnak, felvidéki testvéreimnek.
A díj annak a múltbéli népi kultúrának is szól, amiből a mai ember oly sokat tudna meríteni, erkölcsileg erősödni, lelkileg gazdagodni, gyógyulni. S ami nekem oly sokat adott életem során érzelmileg erősítette a nemzetemhez való tartozást itt a Kárpát-medencében, mert Kodály szerint: „Magyarnak születni ma már nem lehet. Azt mindenkinek magának kell megszereznie,” hiszen egy nép, egy nemzet is addig él, amíg gyökereit táplálja. A fa is kiszárad, ha elvágják gyökereit.
Ebből a tiszta forrásból mindig újult erőt kapunk, emberséget, önismeretet. Ahol felcsendül az ének, ott megszelídül a lélek! Ott harmónia terem. S talán semmi sem tudja úgy egybefűzni, egybeforrasztani az embereket, mint a dal, az ének, a legtermészetesebb, legősibb hangszerünk, az énekhang által megszólaltatva.

Azáltal, hogy a ránk bízott kincseinket őrizzük és továbbadjuk, a mi nemzedékünk is értékmentés közben értékké nemesedik, bár egyre jobban féltem kultúránk sorsát.

Életünk egy ajándék a Teremtőnktől, egy lehetőség, egy nagy utazás, egy hatalmas misztikum, melyben hol felemelkedünk, hol elbukunk, hol elesünk, hol talpra állunk. A díj odaítélése után továbbra is tisztán látom az élet esendőségét, az emberi élet törékenységét és a 103. zsoltár szerint tudatosítom, hogy valóban mily parányi porszem vagyunk a világmindenségben.

„Az ember napjai olyanok, mint a fű,
úgy virágzik, mint a mező virága:
átmegy rajta a szél, és nincsen többé,
és nem ismeri őt többé a helye sem.”

A díjátadásról:
DUNA TV. Március 15-én, 21:40 Kultikon Különkiadás - Kossuth-díjak átadása

Utolsó frissítés ( 2013. március 16. )
 
Újabb album PDF Nyomtatás E-mail
Hírek
Írta: Administrator   
2013. március 13.

 „Der Mariankäfer”

Március idusától újabb Szvorák lemez tölthető le ingyen, méghozzá az Ispiláng - Ich spiele ein, melyen Közép-európa gyermekdalai hallhatók. (Hungaroton 2001 HCD 18250, C, MC) (Már elérhető a letöltésekben: http://www.szvorakkatalin.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=83)

„Ha gyermekkorban megismerhetjük s megismerjük, megszeretjük egymás énekeit,ha gyönyörködni tudunk, ha fölfigyelünk a különbözőségek szépségére, ha őszintén elámulunk nemcsak a dallamokból kihallható áthallásokon, ha derülni tudunk azon, hogy a Duna- medence majdnem minden nemzetiségű gyermeke szinte szó szerint ugyanazzal a verssel hívogatja elő a házából - természetesen a maga anyanyelvén - a csigabigát, vagy biztatja röpülésre a katicabogarat ( Erdélyben egyébként máriskó bogárnak mondjuk, mint ahogyan a szászok is mariankäfernek nevezték és próbálták jobb belátásra bírni a kézfejen, vagy tenyérben ügyetlenkedő pöttyös bogárkát ), de sorolhatnók az itt élő románok, a szlávok, cigányok, zsidók bölcső- és gyermekdalaiknak, versikéiknek, mondókáiknak, kiszámolóiknak szinte egy tőről valóságát, ha mindezzel a gazdagsággal mondhatnók közös kinccsel közelebbi ismeretségbe kerülnek gyermekeink, unokáink, akkor talán meg lesz a remény arra, hogy felnőtt korukban nem esnek egymás torkának, hanem megférnek egymással, mint erdeinkben a terebélyes bükkel a szíjas gyertyán, a mindig reszkető nyárfa az örökösön egyenruhában feszítő fenyőkre föl-föl pillogó szűzies nyír, s a tisztások szélén harmatot őrizgető mogyoróbokor; a susogásuk is más és más, a vihart sem egyformán szokták megsínyleni, de jaj, ha egyet is kivágnak, kinyűnek-tépnek közülük, mert akkor még a föld, a talaj összetétele is megváltozik...”
Kányádi Sándor

Utolsó frissítés ( 2013. március 16. )
Tovább...
 
Újabb események PDF Nyomtatás E-mail
Hírek
Írta: Administrator   
2013. március 13.

 Néhány „HOLNAPI” jelenés

Március 22. Ringató-lemez, stúdiófelvétel

Csevej – beszélget Kellár F. János Immánuel, cseveg és énekel: Szvorák Katalin, (március 26. Pestmegyei Könyvtár, Szentendre, 19 óra)

Tavaszi zsongás a Szvorák Vokállal (Táncháztalálkozó, március 30. 18 óra)

I. Kárpát-medencei versmondó verseny a Mária Rádióval

Quo vadis, Domine?
Istenkereső ifjak, istenes versek, hitet, lelket erősítő találkozások az országos döntőn
Az országos döntőre április 6-án délelőtt 10 órai kezdettel kerül sor a Budapesti Fasori Evangélikus Gimnáziumban
Hagyományteremtő szándékkal a Hit évéhez kapcsolódóan hirdette meg Quo vadis, Domine? címmel az I. Kárpát-medencei versmondó versenyét a Mária Rádió. A háromfordulós, felmenő rendszerű szavalóverseny sok-sok intézményt, pedagógust, több száz középiskolás tanulót lelkesített fel.
A verseny vagy inkább találkozó célja, hogy az istenes versek személyes megszólaltatásával középpontba állítsák a hit erejét, és a versenyre való felkészüléssel lehetőséget teremtsenek az istenkereső ifjaknak a művészetben való csöndes elmélyülésre.
Az ország öt helyszínén és a Délvidéken megtartott regionális középdöntőkből 48 fő jutott be az országos döntőbe.
A versmondók részére a zsűri kiváló szakemberei Bényi Ildikó MTVA műsorvezetője, Dúl Géza a Mária Rádió műsorigazgatója, Németh Miklós Attila az MTI főszerkesztője, Soósné Dr. Veres Rózsa irodalomtörténész, Wiegmann Alfréd rendező, versszínházi alelnök adnak értékelést és minősítést.

A döntőre mindenkit szeretettel várunk.
A gálaműsorban fellép Szvorák Katalin népdalénekes és Sinkovits Vitay András színművész.

Április 6. 19 óra, AMATILD Lemezbemutató koncert, közreműködés az egyik számban
Pinceszínház (Bp. IX. ker. Török Pál u. 3.) Jegyár elővételben: 2000 Ft, a helyszínen: 2500 Ft.
Május 3. Galán Géza Emlékműsor, Révkomárom
Május 8. Mesterek és tanítványok koncertsorozat:
Szvorák Katalin és Tímár Sára (és zenekara) koncertje - Hagyományok Háza
Augusztus 24. Losonc, szólókoncert, Hotel Redut nagyterme (zártkörű)
Október 11. péntek 17 óra APC Művelődési Ház - szólókoncert

Utolsó frissítés ( 2013. március 13. )
Tovább...
 
<< Első < Előző 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Következő > Utolsó >>

Eredmények 201 - 205 / 371
Énekeim
Aktuális információk a Facebook-on
Pillanatképek
1.jpg 9.jpg 8.jpg 12.jpg 7.jpg 14.jpg 16.jpg 13.jpg 10.jpg 5.jpg 4.jpg 2.jpg 15.jpg 11.jpg 6.jpg 3.jpg
Szereplések

FELLÉPÉSEK 2017-ben:

Január 20.
Szvorák Katalin és Huszti Péter Madách Imre-díjat vesz át Balassagyarmaton
Január 21.
szombat 19.00 órakor, ERŐMŰVHÁZ (Budapest, 1077 Budapest, Wesselényi utca 17.) Régi magyar epikus énekek. Fellépnek a Tinódi-lanttal kitüntetett művészek (belépőjegy 1000 Ft)
Január 23.
18.00 órakor, Gálaműsor a Magyar Kultúra Napja tiszteletére a váci Madách Imre Művelődési Központban, Közreműködik: Szvorák Katalin és a Sebő együttes
Január 26.
Farsang az MTVA Családbarát műsorában
Január 31.
kedden 17.00 órakor, Molnár Imre Ferenczy Noémi-díjas, bőrműves iparművész "Bőr, szőr, csont" című kiállítása, Közreműködik: Szvorák Katalin, Kossuth-díjas énekművész. E-Galéria: Budapest, V. kerület, Falk Miksa u. 8.

Lásd. a jövőben a facebookon

2004 © doengs.com