Kezdőlap
Szvorák Katalin lesz a Hagyományok Háza „Dúdoltam én..." sorozatának következő vendége. PDF Nyomtatás E-mail
Írta: Administrator   
2009. október 22.

 November 13-ai műsora bepillantás egy énekelt pályaképbe harminc év dallamfoszlányain keresztül, röpke válogatás néhány önálló albumról a kezdetektől a jelenig. Ízelítőként felcsendül majd egy-két népének, zsoltár és himnusz A Nap megszentelése című legújabb lemezről. Közreműködik Andrejszki Judit (ének, csembaló, orgona), Pejtsik Péter (cselló) és a Magyar Állami Népi Együttes zenekara Gombai Tamással, továbbá vendégként megszólal néhány ifjú tanítvány a Jassó testvérek (Margit és Gellért), a Sasvári testvérek (Borcsa, Berci és Marci), Farkas Enikő, Lindner Zsófi, Tamási Rebeka, Tímár Sára és Völner Eszter.

A kivételes tehetségű énekesnő felvidéki születésű, az Ipoly-menti Pinc faluban eltöltött mesés gyermekévek és a füleki iskolák után került az ELTE magyar-könyvtár szakára, és lett az Eötvös kollégium tagja.
Első látványos énekes sikereit (kétszeres győzelem a szlovákiai magyarok népdalversenyén 1976-ban és 1978-ban) hamar követték az újabbak: 1980-ban, már Magyarországon, a Népművészet Ifjú Mestere lett, 1981-ben pedig a Röpülj páva versenyen lett első. Ezután a Honvéd Művészegyüttes magánénekese lett több mint húsz évig. 1996 óta tanít a szentendrei Vujicsics Tihamér Zeneiskolában.
Énekes pályáját elismerések övezik: Liszt Ferenc-díj (2000), Hungaroton-díj (2001), Kodály Zoltán-díj (2002) és a Bartók Béla Emlékdíj (2007). Fülek város és Pinc díszpolgára.
Énekelt a Vízöntő, a Bekecs, a kassai Csámborgó, a Hegedős és a Gombai zenekarokkal, megalapítója és szólistája a Kőfaragó Együttesnek, rendszeresen fellépett az Etnofon Zenei Társulással és az Odessa Klezmer Banddel. Eddig 25 lemeze jelent meg. Gyermekeknek készült felvételein generációk nőttek fel, autentikus népzenei lemezei a Kárpát-medencei népdalkincs közös gyökereit tárják elénk, versmegzenésítései hiánypótlóak, az egyházi népénekekből készült műsorai a népi vallásosság élményét csempészik szívünkbe.

Róla írták:

„Jó, hogy van Szvorák Katink, akit neve és nyelve többfelé köt, s akinek éneke híd. Nem gigászi híd kell ide, hisz a szakadék képzelt csupán. Elég egy palló, amelyen átsegít a túlsó partra. Ahol mi magunk vagyunk. Ha ő énekel, nyugodtan forgatom a földgömböt. A kicsiny pont harmóniája hallik."

Hollós Máté zeneszerző


„Boldog ember lehet nagyon, hiszen arany hangját "ezüst muzsika" kíséri hűségesen."

Utassy József költő


„Egyszerűsége, természetessége, énekének zenei és emberi tisztasága változatlan a kezdetektől máig. Az induláskor nem akárki, kivételes előadóművészünk, Palotai Erzsi illette ifjú dalos pályatársát a kedves névvel: „a napsugár kishúga". Szvorák Kati ma is az."

Rajk András kritikus, újságíró


„...átragyog a hangja minden sötétségen. Élmény hallgatni borongós napokon, tavaszodó időben, nyári alkonyatkor. Vigasztal, erőt ad, bearanyoz..."

Borzák Tibor újságíró

Utolsó frissítés ( 2009. november 02. )
 
< Előző   Következő >
Énekeim
Aktuális információk a Facebook-on
Pillanatképek
1.jpg 9.jpg 8.jpg 12.jpg 7.jpg 14.jpg 16.jpg 13.jpg 10.jpg 5.jpg 4.jpg 2.jpg 15.jpg 11.jpg 6.jpg 3.jpg
Szereplések

FELLÉPÉSEK 2017-ben:

Január 20.
Szvorák Katalin és Huszti Péter Madách Imre-díjat vesz át Balassagyarmaton
Január 21.
szombat 19.00 órakor, ERŐMŰVHÁZ (Budapest, 1077 Budapest, Wesselényi utca 17.) Régi magyar epikus énekek. Fellépnek a Tinódi-lanttal kitüntetett művészek (belépőjegy 1000 Ft)
Január 23.
18.00 órakor, Gálaműsor a Magyar Kultúra Napja tiszteletére a váci Madách Imre Művelődési Központban, Közreműködik: Szvorák Katalin és a Sebő együttes
Január 26.
Farsang az MTVA Családbarát műsorában
Január 31.
kedden 17.00 órakor, Molnár Imre Ferenczy Noémi-díjas, bőrműves iparművész "Bőr, szőr, csont" című kiállítása, Közreműködik: Szvorák Katalin, Kossuth-díjas énekművész. E-Galéria: Budapest, V. kerület, Falk Miksa u. 8.

Lásd. a jövőben a facebookon

2004 © doengs.com